Status społeczny

Z Genepedia
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
To jest zalążek artykułu Status społeczny. Możesz go rozwinąć i uzupełnić lub poddać weryfikacji.
Jeśli uznasz że artykuł jest kompletny zaznacz ten fakt w Dyskusja:Status społeczny o dokumencie.

Status społeczny – pozycja, jaką jednostka zajmuje w grupie społecznej. Pozycja ta może mieć charakter przypisany, lub osiągnięty. O pozycji przypisanej mówimy wtedy, gdy jednostka nie ma wyboru, co do jej zajmowania (lub nie zajmowania). Pozycja osiągana to taka, którą jednostka zyskuje poprzez swoje działania.

Uwaga!

Pozycja więźnia zaliczana jest do statusów osiąganych, ponieważ jest ściśle związana z działaniem jednostki, a nie jej immanentnymi cechami (jak np. płeć). Status społeczny nie jest tożsamy z rolą społeczną".


W genealogii status społeczny swoich przodków odczytujemy najczęściej w księgach metrykalnych. Przy narodzinach i chrztach zapisane było, kim byli rodzice i chrzestni. Przy ślubach zapisane było kim byli młodzi i ich świadkowie. Stąd znamy dawne określenia:

Określenia tworzono od ilości posiadanego majątku albo od dziedziczonego tytułu, lub wykonywanego zawodu. Na przykład karczmarz to nie tylko zajęcie, ale również ograniczenia i przywileje. Kto był karczmarzem nie mógł być szlachcicem.